Chcę zamontować instalację LPG ? na jakie techniczne kwestie w samochodzie powinienem zwrócić uwagę?

Niezbędne jest dokładne zweryfikowanie stanu technicznego pojazdu u mechanika, który sprawdzi czy samochód pracuje w stu procentach sprawnie na benzynie i czy ewentualny montaż instalacji nie doprowadzi do problemów w czasie jazdy na paliwie gazowym. Zdarza się bowiem, że pewne usterki mogą być przez nas niedostrzegalne i ujawniają się dopiero wtedy, gdy samochód jest zasilany przez LPG. Warto zwrócić na to uwagę i uchronić się przed ewentualnymi kłopotami z autem.

Czy instalacja LPG może współpracować z silnikiem z bezpośrednim wtryskiem paliwa?

Tak, ale należy pamiętać o tym, że instalacje dedykowane są konkretnym silnikom z bezpośrednim wtryskiem paliwa (na podstawie kodu), dlatego przestrzegamy przed stosowaniem uniwersalnych rozwiązań. Narazilibyście się Państwo na uszkodzenie układu wtryskowego, co mogłoby się okazać bardzo kosztowne w skutkach. Producenci instalacji na auto gaz opracowują nowe, coraz bardziej efektywne rozwiązania dla tego typu silników, których na rynku jest coraz więcej

Czy jest możliwe zamontowanie instalacji działającej w jednym samochodzie do innego pojazdu?

Nie ma takiej możliwości, a wynika to z przepisów prawnych wprowadzonych w 2005 roku (Dzienniku Ustaw NR 201 Poz.1666), zgodnie z którymi nie wolno wykorzystywać używanych elementów instalacji LPG.

Jak długo można użytkować jeden zbiornik LPG w samochodzie?

Każdy nowo zakupiony i zamontowany zbiornik tego typu można użytkować przez okres 10 lat od daty produkcji ? data, będąca jednocześnie terminem przydatności, jest łatwa do ustalenia dzięki tabliczce znamionowej znajdującej się na zbiorniku. To na niej umieszczone są miesiąc i rok pierwotnego badania zbiornika u producenta.

Kończy się okres legalizacji zbiornika ? co muszę zrobić w takim wypadku?

Po upłynięciu 10 lat użytkowania zbiornika należy udać się do specjalistycznego warsztatu samochodowego, w którym wykwalifikowany pracownik dokona niezbędnej weryfikacji stanu zbiornika LPG oraz przeprowadzi hydrauliczną próbę ciśnieniową. Tylko po stwierdzeniu, że zbiornik jest zdatny do dalszej eksploatacji i wystawieniu protokołu z pozytywnym wynikiem badania możliwe jest jego dalsze użytkowanie.

UWAGA ? nie wszystkie zbiorniki podlegają ponownej legalizacji.

Mój zbiornik jest niezdatny do dalszej eksploatacji albo nie podlega ponownej legalizacji ? co zrobić w takiej sytuacji?

Rozwiązanie jest tylko jedno ? wymiana zbiornika na nowy.

Co zrobić w przypadku, gdy zgubiony został atest na zbiornik LPG?

Bez atestu niemożliwe jest wykonanie badania technicznego zbiornika i tym samym przedłużenie jego okresu eksploatacji. Możliwe jest jednak uzyskanie duplikatu dokumentu ? niezbędne do tego jest prawidłowe odczytanie danych, znajdujących się na tabliczce znamionowej zbiornika, takich jak:

  • nazwa producenta,
  • numer fabryczny,
  • wymiary, w tym pojemność i średnica,
  • data produkcji (ważności badania technicznego),
  • numer homologacji (67R-),
  • znak TDT, czyli dopuszczenie Transportowego Dozoru Technicznego.

Wystawienie takiego duplikatu jest bezpłatne i można starać się o nie samodzielnie (u producenta) lub z pomocą warsztatu samochodowego, w którym zamontowana została instalacja gazowa. Zazwyczaj czas oczekiwania wynosi od 1 do 3 tygodni.

Czy warsztat samochodowy, który jest odpowiedzialny za montaż instalacji LPG w moim samochodzie wystawi mi stosowne dokumenty?

Oczywiście ? jest to obowiązek warsztatu, a w skład otrzymanej dokumentacji wchodzić powinny:

  • Wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji, która przystosowuje pojazd do zasilania LPG ? dokument wystawiany jest przez właściciela homologacji w oparciu o protokół montażu, który dostarczany jest przez zakład montażu (zgłoszony oficjalnie do sieci dealerskiej właściciela homologacji). Wszelkie zawarte w tym dokumencie dane muszą być zgodne z danymi pojazdu, instalacji gazowej i zbiornika.
  • Paszport, czyli atest na zbiornik, który jest specjalnym zaświadczeniem potwierdzającym przeprowadzenie badania i dopuszczenie zbiornika do eksploatacji przez Transportowy Dozór Techniczny. Wszelkie zawarte w dokumencie dane powinny być identyczne z tymi, które znajdują się na tabliczce znamionowej zbiornika.
  • Karta gwarancyjna oraz instrukcja obsługi.
  • Faktura, wystawiona przez zakład dokonujący montażu instalacji.

Chcę zarejestrować instalację LPG w Wydziale Komunikacji ? jakie dokumenty są mi niezbędne i ile mam na to czasu?

Po montażu mamy 30 dni na wpisanie nowo zamontowanej instalacji do dowodu rejestracyjnego, a żebyby było to możliwe niezbędne są nam:

  • Faktura wystawiona przez zakład montażowy w raz z numerem VIN i numerem rejestracyjnym samochodu.
  • Dowód rejestracyjny pojazdu i karta pojazdu (jeżeli została wydana).
  • Wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji.

Dlaczego warto jeździć na gazie i dlaczego jest to nazywane ECO?

Po pierwsze dla oszczędności ? jazda na gazie jest tańsza niż na benzynie, dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem właścicieli samochodów. Po drugie dlatego, że jest ekologiczna i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Wynika to z faktu, że w spalinach zmniejszona zostaje ilość szkodliwych substancji. zawartość dwutlenku węgla spada o 15%, tlenku węgla o 20%, a tlenków azotu i węglowodorów nawet o 50%. Ponadto w spalinach nie wydzielają się inne bardzo niebezpieczne związki ołowiu i siarki czy benzen. Co to oznacza dla nas? Między innymi opóźnienie niebezpiecznych zmian klimatycznych i zdrowsze powietrze, którym oddychamy na co dzień.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie montażu oraz serwisu instalacji gazowych takich firm jak: